Dağ muzunun yenilen kısmı

Saplarının ve sürgünlerinin tüylü kabuk kısmı soyulur ve tuzlanarak çiğ olarak yenir. Genellikle çiğ olarak tüketilen ışgının kavurması (dağ muzu kavurması), omleti ve değişik yöresel yemekleri yapılır.

Yumurtalı yemeğini yapmak için kabuğu soyulur ve ufak ufak doğranır, tavada kısık ateşte soğan gibi iyice öldürüldükten sonra içine yumurta kırılır. Yurtdışında özellikle Almanya, İngiltere ve İsveç gibi ülkelerde ışgın pastalara, keklere konulmakta, komposto ve reçel yapımında kullanılmaktadır.

3 yorum

  • İSMAİL

    Çok teşekkürer.. faydalı bilgilerle dolu bir site. Bitlis ten bir koli getirttik ve yemek önerilerinizi birçok arkadaşımız ile paylaştık. emeğinize sağlık.

  • Fatma

    Emeginize sağlık bende istanbulda ikamet ediyorum 60 kilo sipariş verdim tüm aile bireylerine dağıttık. kendilerine çok teşekkür ederim ilgi ve alakalarından dolayı. Kısa süreli bulunması iyi değil kış ayında da bulunabilse iyi olurdu.

  • Serhat

    İzmirde ikamet ettiğim halde istediğim şekilde ürünüm elime ulaştı. Kendileri çok mütevazi olan kişiler her yıl alarak akrabalarada önerdim. Onlarda çok beğendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir